tietokoneen näyttö ja koulutukseen osallistuja

Vammaisfoorumin jäsenjärjestöjen koulutus vahvisti vammaisneuvostojen jäsenten osaamista ja rohkeutta

Vammaisfoorumin jäsenjärjestöt toteuttivat keväällä 2025 valtakunnallisen verkkokoulutuksen, joka oli suunnattu kunta- ja hyvinvointialueiden vammaisneuvostojen jäsenille sekä toiminnasta kiinnostuneille. Koulutuksen tavoitteena oli perehdyttää osallistujat vammaisneuvostojen tehtäviin, rooliin, vaikutusmahdollisuuksiin ja yhteistyöhön.

Koulutus sisälsi useita teemoja, kuten vammaisneuvostojen toimintaa säätelevän lainsäädännön, YK:n vammaissopimuksen merkityksen, päätöksentekoprosessiin vaikuttamisen, hyvät toimintakäytännöt sekä yhteistyön kehittämisen viranhaltijoiden ja päättäjien kanssa. Koulutukseen kuului webinaareja, itsenäisiä tehtäviä ja aktiivista keskustelua Howspace-alustalla.

Osallistujilta saatu palaute oli erittäin myönteistä. 94 % koki koulutuksen tavoitteen toteutuneen hyvin tai erittäin hyvin. Osaamisen ja rohkeuden vahvistuminen vammaisneuvostovaikuttajana nousi palautteissa vahvasti esiin: lähes kaikki osallistujat aikovat hyödyntää oppimiaan taitoja käytännön työssä.

Koulutuksen kokonaisarvio oli huippuluokkaa, sillä 71 % arvioi sen ”erinomaiseksi” ja 29 % ”hyväksi”. Osallistujat kiittivät erityisesti koulutuksen selkeyttä, materiaalien kattavuutta ja vertaistuellisia keskusteluja.

Palautteissa toivottiin myös jatkokehitystä: lisää aikaa webinaareihin osallistujien kysymyksille, enemmän paikallista perehdytystä uusille jäsenille sekä entistä laajempaa vuorovaikutuksen tukemista vammaisneuvostojen välillä.

Yhtenä kouluttajana toimineen juristi Mika Välimaan mukaan verkkokurssilla on pyritty vastaamaan vammaisneuvostojen jäsenten toiveisiin koulutuksista. Hän näkee koulutuksen hyödylliseksi sekä uusille vammaisneuvostojäsenille että jo pidempään neuvostoissa toimineille. Osallistujat edustivat eri puolella Suomea toimivia vammaisneuvostoja ja koulutusmateriaalin lisäksi, heidän kokemuksensa ja hyvät käytännöt hyödyttivät niin osallistujia kuin kouluttajia.

Kurssin ovat rakentaneet yhteistyössä Invalidiliitto ry, Kynnys ry, Neuroliitto ry, Näkövammaisten liitto ry ja Tukiliitto ry.

Järjestöt saivat runsaasti kiitosta siitä, että ne mahdollistivat laadukkaan ja ajankohtaisen koulutuksen tilanteessa, jossa valtakunnallista vammaisneuvostokoulutusta on muuten tarjolla niukasti. Osallistujat toivoivat vastaavaa koulutusta myös tuleville vuosille, niin uusille kuin kokeneille vammaisneuvoston jäsenille.

Seuraava koulutus starttaakin marraskuussa.